Feynmanki

e-mail

facebook

Rozgrzewka

WEJŚCIE:

Feynmanki to konkurs inspirowany Richardem Feynmanem – tak jak on, my też wierzymy, że nauka powinna opierać się na kreatywności, ciekawości i pasji!

Konkurs kierowany jest do dzieci z klas IV-V (grupa Lorenz) i VI-VIII (grupa Enigma) z całej Polski.

 

 

Przebieg konkursu:

 

Rozgrzewka (25.09-16.10):

Zaczynając od 25.09.2020, co tydzień o 12:00 będziemy publikować zadania rozgrzewkowe. Zadania będą mieć formę szyfru do rozwiązania. Szyfry można rozwiązywać samemu w domu, ale także zaproponować nauczycielom włączenie ich do zajęć matematyki czy kółka matematycznego. Rozwiązania należy przesyłać w ciągu 7 dni od publikacji za pomocą formularza. Po tym czasie, spośród autorów poprawnych odpowiedzi będziemy losować po trzy osoby z grupy, które otrzymają upominki ufundowane przez sponsorów. Co tydzień w puli nagród znajdą się dwie lornetki do obserwacji przyrody. Więcej szczegółów na temat rozgrzewki tutaj.


Kwalifikacje (17.10-22.11):

Twoim zadaniem w trakcie kwalifikacji będzie przygotowanie filmu, w którym własnymi słowami wyjaśnisz i wytłumaczysz wybrane zjawisko, zasadę działania urządzenia, prawa fizycznego czy jakiejś innej ciekawej rzeczy. Ich celem jest jak najlepsze przygotowanie do finału i wyłonienie finalistów. W filmie możesz opowiedzieć o czymś co jest Twoja prawdziwą pasją i podzielić się nią z innymi. Możesz oczywiście wspomagać się rysunkami, zdjęciami i planami. Przed rozpoczęciem kwalifikacji, udostępnimy instrukcje i podpowiedzi, jak łatwo nagrać dla nas film. Kwalifikacje rozpoczną się 17.10.2020 i potrwają pięć tygodni do 22.11.2020. Wyniki i lista finalistów zostaną ogłoszone 24.11.2020. Filmy można przesyłać tutaj.

Finał (13.12):

Tutaj na pewno zmierzysz się z wyjątkowym wyzwaniem, ale ze względu na pandemię, jeszcze ustalamy formułę finału. Wiemy, że zadanie będzie polegać na wytłumaczeniu zjawiska, podobnie jak w kwalifikacjach. Niezależnie od formuły finału, najważniejsze będzie, aby zarazić swoją wiedzą i pasją pozostałych uczestników. Będziesz mógł poczuć się jak Feynman, kiedy pokażesz fascynujące zagadnienie. Więcej informacji wkrótce.

 

Miłej zabawy!

Zespół Feynmanków.

A oto organizatorzy konkursu:

 

Diana Sobota
Pomysłodawczyni konkursu
Na co dzień pracuje pod przykrywką jako badacz na Uniwersytecie Cambridge. W laboratorium składa origami z DNA i buduje urządzenia w mikroskali. Można ją spotkać, gdy czyta lub szkicuje w muzeach i ogrodach botanicznych. Nieodłączny atrybut: lornetka do obserwacji zachowań i zwyczajów ptaków śpiewających.
Jędrzej Morzy
Pomysłodawca konkursu
Pilnie zgłębia tajniki nanotechnologii na Uniwersytecie Cambridge, patrząc na małe rzeczy przez mikroskopy elektronowe. Lubi jazz, muzykę klasyczną – można czasem usłyszeć jak grywa te rodzaje muzyki na klarnecie. Często chodzi z aparatem fotograficznym i robi zdjęcia z geometrycznymi wzorami. Ulubiona lokacja: góry, szczególnie te trudno dostępne.
Marta Kowalkińska
Ogranizatorka konkursu od II edycji
Większość czasu spędza na Politechnice Gdańskiej, gdzie V rok studiuje nanotechnologię. Próbuje rozszyfrować procesy chemiczne zachodzące pod wpływem światła. Zwykle nie potrafi usiedzieć w jednym miejscu, zawsze musi znaleźć dla siebie dodatkowe zajęcie. Wolne chwile spędza na poznawaniu nowych nurtów w muzyce rockowej.

Sponsor główny:

logo-gwo

Organizatorzy:

WFTiMS_new
kolo_loogo.png