Feynmanki

e-mail

facebook

Rozgrzewka

WEJŚCIE:

Feynmanki to konkurs inspirowany Richardem Feynmanem – tak jak on, my też wierzymy, że nauka powinna opierać się na kreatywności, ciekawości i pasji!

Konkurs kierowany jest do dzieci z klas IV-V (grupa Lorenz) i VI-VIII (grupa Enigma) z całej Polski.

 

 

Przebieg konkursu:

 

Rozgrzewka (25.09-16.10):

Zaczynając od 25.09.2020, co tydzień o 12:00 będziemy publikować zadania rozgrzewkowe. Zadania będą mieć formę szyfru do rozwiązania. Szyfry można rozwiązywać samemu w domu, ale także zaproponować nauczycielom włączenie ich do zajęć matematyki czy kółka matematycznego. Rozwiązania należy przesyłać w ciągu 7 dni od publikacji za pomocą formularza. Po tym czasie, spośród autorów poprawnych odpowiedzi będziemy losować po trzy osoby z grupy, które otrzymają upominki ufundowane przez sponsorów. Co tydzień w puli nagród znajdą się dwie lornetki do obserwacji przyrody. Więcej szczegółów na temat rozgrzewki tutaj.


Konkurs główny (02.11-13.12):

Ze względu na sytuację z koronawirusem zdecydowaliśmy się nieco zmienić formułę konkursu. Twoim zadaniem będzie przygotowanie filmu, w którym własnymi słowami wyjaśnisz i wytłumaczysz wybrane zjawisko, zasadę działania urządzenia, prawa fizycznego czy jakiejś innej ciekawej rzeczy. W filmie możesz opowiedzieć o czymś co jest Twoją prawdziwą pasją i podzielić się nią z innymi. Możesz oczywiście wspomagać się rysunkami, zdjęciami i planami. Filmy można przesyłać od 02.11.2020 przez sześć tygodni do 13.12.2020. Spośród nadesłanych prac wybierzemy najlepsze, króte nagrodzimy niesamowitymi narzędziami badacza przyrody! Wśród nagród znajdzie się aparat typu instax, teleskop oraz mikroskop. Wyniki i lista zwycięzców zostaną ogłoszone przed świętami. Filmy można przesyłać tutaj.

 

Miłej zabawy!

Zespół Feynmanków.

A oto organizatorzy konkursu:

 

Diana Sobota
Pomysłodawczyni konkursu
Na co dzień pracuje pod przykrywką jako badacz na Uniwersytecie Cambridge. W laboratorium składa origami z DNA i buduje urządzenia w mikroskali. Można ją spotkać, gdy czyta lub szkicuje w muzeach i ogrodach botanicznych. Nieodłączny atrybut: lornetka do obserwacji zachowań i zwyczajów ptaków śpiewających.
Jędrzej Morzy
Pomysłodawca konkursu
Pilnie zgłębia tajniki nanotechnologii na Uniwersytecie Cambridge, patrząc na małe rzeczy przez mikroskopy elektronowe. Lubi jazz, muzykę klasyczną – można czasem usłyszeć jak grywa te rodzaje muzyki na klarnecie. Często chodzi z aparatem fotograficznym i robi zdjęcia z geometrycznymi wzorami. Ulubiona lokacja: góry, szczególnie te trudno dostępne.
Marta Kowalkińska
Ogranizatorka konkursu od II edycji
Większość czasu spędza na Politechnice Gdańskiej, gdzie V rok studiuje nanotechnologię. Próbuje rozszyfrować procesy chemiczne zachodzące pod wpływem światła. Zwykle nie potrafi usiedzieć w jednym miejscu, zawsze musi znaleźć dla siebie dodatkowe zajęcie. Wolne chwile spędza na poznawaniu nowych nurtów w muzyce rockowej.

Sponsor główny:

logo-gwo

Organizatorzy:

WFTiMS_new
kolo_loogo.png