Feynmanki

e-mail

facebook

Rozgrzewka

WEJŚCIE:

Feynmanki to konkurs inspirowany Richardem Feynmanem – tak jak on, my też wierzymy, że nauka powinna opierać się na kreatywności, ciekawości i pasji!

Konkurs kierowany jest do dzieci z klas IV-VI (grupa Lorenz) i VII-VIII (grupa Enigma) z całej Polski.

 

 

Przebieg konkursu:

 

Rozgrzewka (28.09-19.10):

Zaczynając od 28.09.2019, co tydzień będziemy publikować zadania rozgrzewkowe. Zadania będą mieć formę szyfru do rozwiązania. Szyfry można rozwiązywać samemu w domu, ale także zaproponować nauczycielom włączenie ich do zajęć matematyki czy kółka matematycznego. Rozwiązania należy przesyłać w ciągu 7 dni od publikacji za pomocą formularza.Po tym czasie, spośród autorów poprawnych odpowiedzi będziemy losować trzy osoby, które otrzymają upominki ufundowane przez sponsorów. Więcej szczegółów na temat rozgrzewki tutaj.


Kwalifikacje (19.10-24.11):

Twoim zadaniem w trakcie kwalifikacji będzie przygotowanie filmu, w którym własnymi słowami wyjaśnisz i wytłumaczysz wybrane zjawisko, zasadę działania urządzenia, prawa fizycznego czy jakiejś innej ciekawej rzeczy. Ich celem jest jak najlepsze przygotowanie do finału i wyłonienie finalistów. W filmie możesz opowiedzieć o czymś co jest Twoja prawdziwą pasją i podzielić się nią z innymi. Możesz oczywiście wspomagać się rysunkami, zdjęciami i planami.  Kwalifikacje rozpoczną się 19.10.2019 i potrwają pięć tygodni do 24.11.2019. Wyniki i lista finalistów zostaną ogłoszone 25.11.2019. Filmy można przesyłać tutaj.

Finał (15.12):

Tutaj zmierzysz się z wyjątkowym wyzwaniem. Przygotuj eksperyment, który będziesz mógł przedstawić na audytorium (eksplozje i otwarty ogień niestety odpadają) i go wyjaśnić. Eksperyment wybierzesz sam, zaskocz nas i pozostałych uczestników! Najważniejsza w tym zadaniu jest umiejętność zrozumienia i wytłumaczenia eksperymentu. Dlaczego właśnie tak przebiega? Jakie mechanizmy wchodzą w grę i jak między sobą oddziałują? Czego możemy się z tego eksperymentu nauczyć? Zaraź swoją wiedzą i pasją pozostałych uczestników. Będziesz mógł poczuć się jak Feynman, kiedy pokażesz fascynujące zagadnienie, a później o nim podyskutujesz z innymi finalistami. Oprócz tego zmierzysz się z kilkoma trudniejszymi szyframi. Czekamy na Ciebie!

 

Miłej zabawy!

Zespół Feynmanków.

A oto organizatorzy konkursu:

 

Diana Sobota
Pomysłodawczyni konkursu
Na co dzień pracuje pod przykrywką jako badacz na Uniwersytecie Cambridge. W laboratorium składa origami z DNA i buduje urządzenia w mikroskali. Można ją spotkać, gdy czyta lub szkicuje w muzeach i ogrodach botanicznych. Nieodłączny atrybut: lornetka do obserwacji zachowań i zwyczajów ptaków śpiewających.
Jędrzej Morzy
Pomysłodawca konkursu
Pilnie zgłębia tajniki nanotechnologii na Uniwersytecie Cambridge, patrząc na małe rzeczy przez mikroskopy elektronowe. Lubi jazz, muzykę klasyczną – można czasem usłyszeć jak grywa te rodzaje muzyki na klarnecie. Często chodzi z aparatem fotograficznym i robi zdjęcia z geometrycznymi wzorami. Ulubiona lokacja: góry, szczególnie te trudno dostępne.
Marta Kowalkińska
Ogranizatorka konkursu od II edycji
Większość czasu spędza na Politechnice Gdańskiej, gdzie V rok studiuje nanotechnologię. Próbuje rozszyfrować procesy chemiczne zachodzące pod wpływem światła. Zwykle nie potrafi usiedzieć w jednym miejscu, zawsze musi znaleźć dla siebie dodatkowe zajęcie. Wolne chwile spędza na poznawaniu nowych nurtów w muzyce rockowej.

Sponsor główny:

logo-gwo

Pozostali sponsorzy:

logo_Delta_Optical_blue
botland_small

Organizatorzy:

WFTiMS_new
kolo_loogo.png